دسته‌بندی نشده

کریپتوپانک، انقلابی در صنعت فشن

NFT تحولات بسیاری در اقتصاد جهان پدید‌ آورده است و صنعت فشن هم از این مسیر جدا نمانده است. برای خواندن تأثیرات NFT در صنعت مد، مقاله‌ی (NFT چه کمکی به صنعت فشن می‌کند؟) را در مجله‌ی مد سارک بخوانید.
 مد دیجیتالی در حال حاضر گسترش پیدا کرده است و تشخیص کاربرد اصلی آن ممکن است سخت باشد؛ چرا که یک محصول از مد دیجیتال همیشه شبیه به لباس نیست و می‌تواند تصاویر پروفایل کریپتوپانک باشد.

کریپتوپانک، به عنوان بخشی از NFT نیز نقش پررنگی در تحولات نوین عرصه‌ی مد دارد. این تأثیر زمانی مشخص شد که در ماه می سال ۲۰۱۹ لباس فابریکانت معادل ۹۵۰۰ دلار فروخته شد و به عنوان اولین فروش ثبت شده‌ی یک NFT مد بود. اکنون کریپتوپانک در NFT، فراتر از فروش یک لباس عمل می‌کند. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود کمپانی WGSN در سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵به شکل جدی سراغ کریپتوپانک‌ها برود. در نتیجه بررسی کریپتوپانک‌ها می‌تواند درباره‌ی آینده‌ی نزدیک دنیای مد اطلاعات خوبی بدهد. در این مطلب به بررسی کریپتوپانک و تأثیر آن در دنیای مد و فشن خواهیم پرداخت.


جزییات کریپتو پانک در دنیای فشن

کریپتوپانک، به عنوان یکی از اولین پروژه‌های معروف NFT، در سال ۲۰۲۱ معرفی شد. پس از این که برخی از کریپتوپانک‌ها به قیمت بسیار بالا و میلیون دلاری فروخته شدند؛ محبوبیت بیشتری پیدا کردند و به یکی از گران ترین NFTها تبدیل شدند.

 با تعریف عامیانه‌تر و ساده‌تر، آن‌ها هویت‌هایی هستند که می‌توانند حقیقی باشند ولی در دنیای دیجیتال به حیات خود ادامه می‌دهند. تا کنون تعداد کاراکترهای دنیای دیجیتالی کریپتوپانک، ۳۸۴۰ زن و بیش از ۶۰۰۰ مرد هستند. همچنین چند میمون، بیگانه و زامبی نیز در ترکیب داریم. کریپتو‌پانک‌ها یکی از اولین پروژه های NFT هستند.

کریپتوپانک زاییده‌ی افکار آزمایشگاه لارو مستقر در نیویورک است که توسط مت هال و جان واتکینسون تأسیس شده است. این پروژه در سال 2017 به عنوان آزمایشی برای ارزش NFT ها و هنر آغاز شد.

کریپتوپانک، دنیایی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد

درباره‌ی این بخش از NFT می‌توان گفت ۱۰۰۰۰ پانک کوچک به سبک 8 بیتی وجود دارد که همگی ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. کاراکترهای کریپتوپانک با ویژگی‌های مختلف که با هم ترکیب شده‌اند، اطمینان می‌دهد که هر یک از ۱۰۰۰۰ شخصیت موجود در این دنیای دیجیتالی خصوصیاتی  کاملاً منحصربه‌فرد دارند.

تصاویر پروفایل NFT نشان‌دهنده‌ی سلیقه‌ها و تعلقات فردی هستند. همچنین ارزش زیبایی‌شناختی دارند و به عبارت دیگر آن‌ها می‌توانند تعریفی از مد باشند.

جان واتکینسون علاوه بر کریپتوپانک‌های انسانی، با الهام از کهن‌الگوهای فرهنگ عامه، الگوریتم‌های نرم‌افزاری خود را تغییر دادند تا تعدادی پانک غیر انسانی تولید کنند. ۸۸ پانک زامبی با پوست سبز، ۲۴ پانک میمون و ۹ شخصیت غیر انسانی دیگر را اضافه کردند. پانک‌های غیرانسانی نیز می‌توانند اکسسوری و لباس‌هایی مانند نمونه‌های انسانی داشته‌ باشند. برای مثال، یکی از بیگانه‌ها در حال کشیدن پیپ است و به او لقب «بیگانه‌ی دانا» را داده‌اند.

تفاوت کریپتوپانک‌ها به وسیله‌ی جزییات آن‌ها مشخص می‌شود. رنگ، جنسیت، موی سر و اکسسوری‌ها مواردی هستند که در ظاهر کریپتوپانک‌ها تفاوت ایجاد می‌کنند. هرچند این رنگ ها محدود است اما در ارزش و بهای کریپتوپانک مؤثر است. برای مثال در زمینه ی رنگ موی سر پانک‌ها، ۹۵ موی صورتی وجود دارد و یا فقط برای ۹۴ پانک موی سر بافته شده قابل دسترسی است. اما اکسسوری، میمیک صورت و استایل مو و سر می‌تواند این محدودیت را تا سقف ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک متفاوت برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *